راههای بالا بردن توانایی در مکالمه

راه های بالابردن توانایی در مکالمه

از چه راه هایی میتوان توانایی در مکالمه را تقویت کرد در این مقاله سعی داریم براساس تجربیات گذشته خود مهمترین آن هارا با یکدیگر و به صورت خلاصه وار مرور کنیم .

راه کارهای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

بی شک در بحث زبان آموزی نیاز به راه کارهایی برای تقویت قدرت مکالمه وجود خواهد داشت. از این رو می توان با توجه به نیاز های موجود و با توجه به برنامه هدف گذاری شده در تقویت مکالمه انگلیسی از راه کار های موجود استفاده کرد.  درخانه مکالمه مهندسی زبان، با برنامه ریزی های دقیق و منظم تلاش خواهیم کرد برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی راه کاری با بازدهی بالا را انتخاب کنیم. با ما همراه باشید تا با هم مروری گذرا بر هدف گذاری تدوین استراتژی در این بخش داشته باشیم. ما در خانه مکالمه مهندس زبان راه کار های زیادی برای ارتقا سطح اموزش شما داریم .

گام اول :مشخص بودن هدف

یعنی اینکه چرا ما به این مرکز زبان انگلیسی مراجعه کردیم؟ هدف ما مهاجرت است؟ یا ارتقای تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی؟ یا هیچکدام از اینها،بلکه در محیط کار با افراد خارجی سرکار داریم و ملزم هستیم از طریق تلفن و ایمیل با آنها ارتباط برقرار کنیم.

گام دوم :داشتن برنامه

با استاد و آموزشگاهی شروع به همکاری کنید که برنامه ای مدون و حتی مهندسی شده در همه ابعاد آموزش داشته باشند اعم از:

چگونه به واژگان کاربردی انگلیسی دست پیدا کنیم؟ حال چگونه آنها را بخاطر بسپاریم؟(با چه متدولوژی؟) چه گرامرهایی را باید فرا بگیریم؟ آیا همه 16 زمان انگلیسی در مکالمات روزمره کاربرد دارند؟

نکته:اگر هم برنامه ای ارائه ندادند شما باید از آنها بخواهید. چه بسا اساتید زبان انگلیسی که دریایی از مطلب و سواد هستند ولی هیچ روشمندی و نقشه راهی برای زبان آموزان ندارند.

گام سوم: داشتن انگیزه

این بند کاملا به زبان آموزان و دانشجویان تشنه فراگیری زبان انگلیسی مرتبط است.هر قدر هم که استاد با برنامه و هدفمند باشد،ولی بی انگیزگی در کلاس و در حین مطالعه همه نقشه های ترسیم شده را نقش بر آب می کند.

گام چهارم:Writing-Speaking-Leading-Listening/مطالعه و پیگیری مستمر هر 4 مهارت

مطالعه یک ساعت(3 نوبت 20 دقیقه ای یا دو نوبت 30 دقیقه ای) در 3 الی 6 ماهه اول توصیه می شود

گام پنجم : داشتن منبعی معتبر و تفکیک شده برای هر موضوع اصلی مکالمه( همانند: مکالمات در هتل-مکالمات تلفنی و….) بمنظور مطالعه روزانه یا شبانه  

بنده بعنوان مبتکر “متد آموزش انگلیسی مهندس زبان” جزوه ای تایپ شده به تفکیک هر جلسه آماده کرده ام که ترکیبی از دهها کتاب،کانال تلگرام و وب سایت آموزش زبان انگلیسی می باشد که نیازی نیست هیچ کتابی بجز منابع بنده توسط دانشجویان تهیه شود.

نکته:گردآوری این گنجینه گران قدر وقتی در ذهن من شکل گرفت که :

1- تقریبا همه دانشجویان به من میگفتند: ((استاد! منبعی یکپارچه و همساز و همگون درخصوص مکالمه زبان انگلیسی در بازار موجود نیست!! اگر هم هست ، توضیحاتی فارسی و همه فهم ندارد!!! اغلب کتب حجیم و مخصوص دانشجویان مترجمی و ادبیات انگلیسی است یا مملو از نکات پیچیده گرامری است و یا ضرب المثلهای منسوخ در آنها آمده است.))

2- در هر منزل یا شرکتی یا سازمانی  که برای تدریس خصوصی مکالمه انگلیسی میرفتم، اقلا 10 کتاب رنگارنگ آموزش انگلیسی مشاهده میکردم که جلسه اول برای من   می آوردند که با کدام اینها شروع کنیم؟

جالب است که هیچ 2 کتابی همساز نبودند یعنی یک کتاب سبک Britishو دیگری سبکAmerican!!

یک کتاب آموزش گرامر انگلیسی بود و دیگری آموزش اصطلاحات کاربردی و پرکاربرد فیلم های زبان اصلی!!!

راه های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

راه کارهای طلایی بالابردن قدرت مکالمه

در ادامه راه کارهای پیشنهادی برای تقویت مکالمه انگلیسی راه های زیر که تجربه های شخصی بوده اند نیز توصیه می شوند.

گام ششم:در 3 ماه اول شروع فراگیری مکالمه، روزی 30 فعل جمع آوری کنید و 7 الی 10 فعل حفظ نمایید!

من در دوران خدمت سربازی کار هر روزه ام جمع کردن 30 الی 50 واژه جدید بود.از مترو و اتوبوس بگیر تا زیرنویس شبکه های انگلیسی زبان و…..

همین روش رو به دوستان عزیزم توصیه میکنم.

طوری این مهم رو طی 18 ماه به طور خستگی ناپذیری دنبال کردم که نزدیک به 3000 ترکیب و واژه و اصطلاح یاد گرفتم.

گام هفتم:در این مسیر حتما سعی کنید از مرکز زبانی معتبر و استادی دلسوز استفاده کنید.

درحالت کلی آموزشگاه هایی معتبر هستند که یک یا کداکثر 2 شعبه دارند ،تجربه شخصی من استاد اسماعیلی و سرکار خانم سلطان محمدی بودند که بسیار از آن بزرگواران راضی هستم.

بهیچ وجه سراغ مراکزی که 10 یا 20 شعبه دارند یا اساتیدی که یک جمله هم در کلاس فارسی حرف نمی زنند نروید.

گام هشتم:تماشای فیلم ها و سریالهای توصیه شده توسط اساتید بهمراه زیرنویس انگلیسی(این امتیاز یک فیلم، توامان listening و Readingشما را قوی می کند)

گام نهم:جسور و با اعتماد بنفس بودن:

یعنی به محض برخورد با فردی خارجی، خواه در مترو، مراکز گردشگری یا حتی بیمارستانهای خصوصی نزدیک وی رفته و تمامی نکاتی که در کلاسها فراگرفته اید بکار برید.اولین تجربه خودم سال 92 و در مترو تجریش بود که با مادر و پسری ترکیه ای حدود 30 دقیقه صحبت کردم.آن گردشگر عزیز نزدیک به 50 سوال از من پرسید که مجبور شدم تمامی نکات و آموخته های خودم از زبان انگلیسی را بزبان بیاورم!!

گام دهم :آموزش نکات مکالمه به فردی دیگر

به محض احساس توانمندی در مکالمه زبان انگلیسی، شروع به آموزش آن به فردی نمایید.این روش یکی از بهترین راه های ثبت آموخته ها در ذهن می باشد.

گام یازدهم :حفظ از فارسی به انگلیسی!!

برای حذف تدریجی گرامرهای پیچیده و نوعا دست و پا گیر انگلیسی،جملات پرکاربرد را سعی کنید فارسی به انگلیسی از بهر کنید بجای روش قدیمی انگلیسی به فارسی.

مثال:

یک دنیا ممنون

That`s ok

کدام یکی؟

?Which one

و مثالهای متعدد از این دست.

گام دوازدهم:پیگیری شبکه خبری ایرانی: Press TV

این شبکه ممتاز ایرانی را به هر شبکه خبری حتی CNN و BBC ترجیح میدهم بدلیل زیر:

اخبار آن کاملا مربوط به ایران و خاورمیانه است. بطور مثال اخبار لیگ برتر،اختتامیه جشنواره فجر، مذاکرات هسته ای ایران و حتی این اواخر اهدای جوایز کن و …را پوشش می دهد. این ویژگی این مهم را می رساند که نیمی از اخباری که گوینده می گوید را بلد هستیم!چون کاملا ایرانیزه خبر خوانی می کند.

نکته دیگر پیرامون PRESS TVاین است که حتماخبر فوری (Breaking News)های آن را دنبال کنید و واژگان سخت و نامفهوم آن را یادداشت نمایید. در عرض 3 ماه خواهید دید اقلا 500 واژه یاد گرفتید.

و نکته آخر:

ما همواره به عنوان دوستان شما اماده ایم در کنار شما باشیم. از این رو  میتوانید از طریق شماره های تماس ما و یا با آی دی گفتگوی انلاین ما با ما در تماس باشید. ما سعی خواهیم کرد همراه خوبی برای شما باشیم.

0 comments