آموزش زبان در خردسالی

مکالمه زبان انگلیسی

 

بهترین روش‌های آموزش زبان به کودکان

بهترين زمان يادگيري يك زبان خارجي از بدو تولد تا 7 سالگي است. تحقيقات جديد نشان داده است مغز بچه‌ها مي‌تواند 2 زبان را به سادگي فراگيرد. بر مبناي اين يافته‌ها دانشمندان اميدوارند حتي به بزرگسالان نيز كمك كنند تا ساده‌تر زبان بياموزند. ما فكر مي‌كنيم جادويي كه بچه‌ها براي يادگيري زبان به كار مي‌برند تعدادي قانون است كه مي‌تواند براي يادگيري زبان در بزرگسالان نيز استفاده شود.

 

دكتر پاتريشيا كوهل از دانشگاه واشنگتن يكي از اعضاي تيمي است كه تلاش مي‌كنند اين نكات را به يك تكنولوژي آموزش زبان تبديل كنند. هر زبان از تعدادي صداي ويژه استفاده مي‌كند. دانشمندان حالا مي‌دانند بچه‌ها با توانايي‌ تشخيص اين صداها متولد مي‌شوند اما اين توانايي پيش از شروع حرف زدن در آنها رو به ضعيف‌ شدن مي‌گذارد و تا نخستين سالگرد تولد كاملا از بين مي‌رود.

دكتر كوهل در مثالي توضيح مي‌دهد، ژاپني‌ها نمي‌توانند تفاوت«لام» و«ر» را تشخيص دهند و «ريك» و«ليك» را يك جور تلفظ مي‌كنند. تيم او دريافتند بچه‌هاي 7 ماهه در توكيو و سياتل به خوبي اين تفاوت‌ها را به اندازه هم درمي‌يابند. اما در 11 ماهگي بچه‌هاي ژاپني اين توانايي را از دست مي‌دهند. بنابراين بچه‌ها به خوبي مي‌توانند ياد بگيرند كه به 2 زبان صحبت كنند اگر از ابتدا با آنها به 2 زبان صحبت شود.

البته زمان به حرف آمدن در اين بچه‌ها بيش از بچه‌هايي كه تنها يك زبان ياد مي‌گيرند طول مي‌كشد. به طور متوسط بچه‌ها از يك‌سالگي شروع به حرف زدن مي‌كنند و تا 18 ماهگي حدود 50 كلمه ياد مي‌گيرند.

دانشمندان ايتاليايي كه روي بچه‌هاي 2زبانه تحقيق كرده‌اند، دريافتند مغز اين بچه‌ها قابليت انعطاف بيشتري نسبت به بچه‌هاي يك زبانه دارد. محققان، 44بچه يك‌ ساله را مورد آزمايش قرار دادند تا ببينند آنها چگونه كلمات 3 سيلابي با حروف بي‌صدا را تشخيص مي‌دهند. در كمال حيرت مشاهده شد كه بچه‌هاي 2زبانه كاملا انواع كلمات را تشخيص مي‌دهند در حالي‌كه بچه‌هاي يك زبانه به اين خوبي نيستند.

بنابراين در حالي‌كه يادگيري زبان جديد تا 7 سالگي ساده‌ترين زمان خود را مي‌گذراند، اين توانايي با رسيدن به سن بلوغ به طرز محسوسي رو به كاهش مي‌گذارد و شما بعد از رسيدن به سن بلوغ اگرچه مي‌توانيد زبان را البته نه به‌خوبي كودكي ياد بگيريد اما به ندرت ممكن است بتوانيد مثل يك فرد بومي و با لهجه او صحبت كنيد.بر اين اساس در آمريكا بسياري از مدارس ابتدايي از يك دهه پيش‌ 2 زبانه شده‌اند.

یادگیری زبان دوم تا سن بلوغ در بهترین شرایط خود خواهد بود و بعد از آن مشکلات زیادی با زبان آموزان همراه خواهد بود . خانه مکالمه زبان انگلیسی مهندس زبان با ارائه بسته آموزشی مکالمه انگلیسی تلاش کرده است با ساده گویی این معضل را تا حدود زیادی مرتفع سازد، این موضوع سبب کارایی بسته جامع مکالمه مهندس زبان برای گروه سنی مختلف و سطوح مختلف از تحصیلات و مشاغل شده است .

 

آموزش زبان انگلیسی در خردسالی

چگونه مي‌شود كودكان را 2زبانه بار آورد؟

مغز كودكان براي يادگيري 2 زبان نيازمند آن است كه در تعامل باشد بنابراين تلويزيون يا سي‌دي به تنهايي كافي نيستند. والدين هم بايد مهارت‌هاي زبان خود را تقويت كرده و با كودكان صحبت كنند.

مشكل كودكان ژاپني در تلفظ «ر» و «لام» را به ياد مي‌آوريد؟ دكتر كوهل و دانشمندان دانشگاه توكيو و مينه‌سوتا تلاش كردند برنامه زبان‌آموزي كامپيوتري طراحي كنند كه به والديني كه زبان خارجي بلد نيستند كمك كند تا كودكانشان را 2 زبانه بار بياورند. اين برنامه، زبان خارجي را مانند زبان مادري به كودك مي‌آموزد.

اين برنامه براي آموزش زبان انگليسی به كودكان ژاپني آزمايش شد و نتايج نشان داد اين بچه‌ها به خوبي بچه‌هاي انگليسي زبان ياد گرفتند تفاوت«ر» و «لام» را تشخيص دهند؛ برخلاف ديگر بچه‌هاي ژاپني كه اين توانايي را نداشتند. دكتر كوهل مي‌گويد اين نخستين تلاش ماست و تا كامل شدن راه درازي در پيش دارد. با اين وجود والدين زيادي استفاده از روش او را آغاز كرده‌اند، چرا كه به اين اعتقاد رسيده‌اند كه اگر مي‌خواهيد فرزندتان يك زبان خارجي بياموزد، آن را از خانه آغاز كنيد نه از كلاس زبان.

توصيه مي‌شود والدين كودكشان را در گروه‌هايي از كودكان كه آنها نيز زبان مي‌آموزند مشاركت دهند تا او به طور مداوم در معرض شنيدن و صحبت كردن يك زبان خارجي باشد. دكتر كوهل معتقد است با استفاده از اين روش كند در زماني كه ياد مي‌گيرد از قاشق استفاده كند، مي‌آموزد به 2 زبان نيز صحبت كند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بی شک با فرا رسیدن عصر دیجیتال و حضور قدرتمند رسانه های دیجیتال می تواند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی در خردسالان را سرعت بیشتری ببخشد از این رو تلاش داریم با ارائه راه کارهایی، خانواده ها را تشویق به زبان آموزی به کودکان و خردسالان کنیم . با فرصت های ویژه ای که خانه مکالمه مهندس زبان فراهم آورده است بیشتر آشنا شوید.

2 comments